Badania: Maseczki z poliestru są bezpieczniejsze niż te z bawełny

maseczka poliestrowa

Maseczki wykonane z łatwo dostępnych tkanin, jak bawełna czy poliester nie zabezpieczają ich użytkownika przed koronawirusem, ale mogą ochronić innych przed zarażeniem. Poliester jest skuteczniejszym materiałem niż bawełna – potwierdzają wyniki badań opublikowane w Finlandii.

Eksperyment dotyczący skuteczności stosowania maseczek tkaninowych przeprowadziło w maju państwowe Technologicznego Centrum Badawcze (VTT). Dla celów badań wykonano maseczki z bawełny oraz poliestru – tkanin, które można znaleźć w każdym domu.

Testy potwierdzają – podkreślono w raporcie – że „tkaninowe maseczki nie działają jak środek ochronny”. Używając ich można jednak skrócić drogę przemieszczania się kropelek wyrzucanych w trakcie kaszlu, czy też mówienia, sapania lub smarkania, dzięki czemu drobinki nie docierają łatwo do innych, przebywających w najbliższym otoczeniu.

W testach materiał poliestrowy, który lepiej odpiera wodę, okazał się bardziej efektywny w zatrzymaniu cząsteczek, niż bawełna. Do badań użyto po osiem masek z każdego materiału, które dla celów testowych były noszone przez godzinę.

Różna skuteczność maseczek

Według profesora Aliego Harlina z VTT, które przeprowadziło wideokonferencję w związku publikacją wyników testów, skuteczność maseczek tkaninowych jest „stosunkowo niewielka” w porównaniu do środków ochronnych, przeznaczonych np. dla pracowników służby zdrowia. Z badań wynika, że skuteczność maseczek tkaninowych w zatrzymywaniu cząsteczek jest na poziomie 20-45 proc., podczas gdy tych przeznaczonych do profesjonalnego użytku typu FFP3 – ok. 99 proc., a FFP1 – ok. 90 proc.

Z dostępnych sztucznych tkanin – podkreślono – najlepsze są te wykonane z mikrofibry. Są on w stanie zatrzymać nawet do 70 proc. cząsteczek poniżej 2,5 mikrometrów (zwykłe materiały ubraniowe – ok. 20-45 proc. cząsteczek o wielkości 0,65-3,3 mikrometrów).

Z kolei skuteczność dostępnych w sklepach masek przeciwpyłowych jest z kolei na poziomie 70-80 proc., a więc są one lepsze od tych z tkanin – zauważył Harlin.

VTT podkreśla jednocześnie, że maseczki tkaninowe są doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego nie należy używać ich dłużej niż przez godzinę.

Źródło: RMF24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *