Siedem mitów na temat noszenia maseczek.

maseczki - fakty i mity

Wygląda na to, że spory wokół obowiązku zakładania maseczek stają się ostatnio coraz bardziej gorące. Opinia publiczna jest podzielona, a w internecie co i rusz wybuchają gorące dyskusje. Tymczasem dowody naukowe zdecydowanie świadczą o skuteczności noszenia masek w przestrzeni publicznej. I wcale nie są kontrowersyjne.

Istnieje szereg dowodów na poparcie tezy, iż noszenie masek, aby chronić siebie i innych przed koronawirusem SARS-CoV-2 jest skuteczne.

Oto siedem ważnych faktów na temat maseczek i związane z nimi mity, po które sięgają przeciwnicy koronawirusowych restrykcji.

1. Maseczka nie obniża poziomu tlenu

Mit: W masce nie mogę oddychać. Noszenie maseczki jest niebezpieczne, bo ogranicza poziom tlenu dostarczanego do organizmu.

Fakt: Wykazano, że maseczki są bezpieczne. Od dawna używa ich personel medyczny, nie pojawiły się wraz z początkiem pandemii. Plotkę, że obniżają poziom nasycenia krwi tlenem, obaliło wielu naukowców. Co więcej, choć niektórzy sądzą, że noszenie maseczki może zaostrzyć astmę, lekarze mówią, że nie ma uzasadnionego powodu, by zwolnić z tego obowiązku nawet astmatyków. Natomiast ważne jest, by maseczka była prawidło dobrana i dopasowana. Można nawet ćwiczyć w masce, ale kiedy nasiąknie potem, stanie się mniej skuteczna. Niektóre typy szczelnych półmasek przemysłowych mogą wpływać na poziom poboru tlenu, zwłaszcza gdy są noszone przez dłuższy czas. Jednak najpopularniejsze maseczki – chirurgiczne czy te uszyte z tkaniny – nie obniżają poziomu tlenu.

2. Zakładając maseczkę w trakcie infekcji, nie pogarszasz swojego stanu

Mit: Jeśli jestem zakażony i zakładam maskę, to narażam się na chorobotwórcze patogeny, które wydycham. Nosząc maskę, pogarszam swój stan.

Fakt: To twierdzenie pojawiło się w pseudonaukowym filmie dokumentalnym „Plandemic”, jednak już dawno zostało obalone. Badania wykazały, że nie można zarazić się ponownie, jeśli już przechodzi się infekcję. Niemożliwe, by w jakiś sposób wirus „reaktywował się” w organizmie. – Nie ma na to żadnych naukowych dowodów – skomentowała ten mit mikrobiolog dr Miryam Wahrman, autorka książki „The Hand Book: Surviving in a Germ-Filled World” („Przewodnik: Przeżyć w świecie pełnym zarazków”). Coraz więcej badań dowodzi, że gdy organizm wygeneruje odpowiedź immunologiczną na COVID-19, będzie przez pewien czas chroniony przed ponowną infekcją.

3. Powinno się nosić maseczkę, nawet jeśli nie mamy objawów

Mit: Jeśli czuję się dobrze, nie mam kaszlu ani gorączki, nie muszę zakładać maseczki.

Fakt: Aż 40 proc. osób zakażonych koronawirusem nie wykazuje żadnych objawów. Bezobjawowi nosiciele wirusa mogą infekować innych. Badania wykazały również, że osoby, które chorują, mogą zakażać, zanim pojawią się objawy. Jest to szczególnie ważne dla młodszej części populacji, gdyż dzieci oraz młodzież przechodzą zazwyczaj koronawirusa bezobjawowo.

4. Maseczki chronią osoby znajdujące się w pobliżu

Mit: Tylko ci, którzy boją się zachorowania, powinni zakładać maseczkę. Jeśli jestem zdrowy i nie obawiam się wirusa, nie muszę jej nosić.

Fakt: Główną korzyścią z noszenia maseczki jest zapobieganie zakażeniom osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu, dlatego tak ważne jest, aby wszyscy je zakładali. Maski działają, bo zatrzymują wydychane przez nas zakaźne cząstki, zanim przedostaną się do otoczenia (i na innych ludzi). A wydychamy je za każdym razem, gdy kaszlemy, kichamy, oddychamy lub mówimy. Maski uniemożliwiają również wdychanie cząstek wydychanych przez innych. Do powstania tego mitu przyczyniły się zapewne niespójne komunikaty na temat masek, pochodzące od oficjalnych przedstawicieli rządu i pracowników ochrony zdrowia na początkowym etapie pandemii. Na tej podstawie niektórzy mogli dojść do przekonania, że zdrowy człowiek nie potrzebuje maseczki. Jednak najnowsze badania sugerują, że to właśnie jej noszenie najskuteczniej ogranicza liczbę infekcji. Analiza przeprowadzona przez CDC (amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób)

5. Naukowcy twierdzą, że noszenie maseczki ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa

Mit: Noszenie masek to wybór polityczny, rezygnacja z wolności lub wyraz empatii. Nosząc maseczkę, nie mam praktycznie wpływu na to, czy ktoś zachoruje.

Fakt: Wyniki badań są jednoznaczne. Maski ograniczają rozprzestrzenianie się patogenu, zapobiegając w ten sposób kolejnym przypadkom COVID-19. Ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że nakłonienie wszystkich obywateli do noszenia masek, wystarczy do spowolnienia transmisji wirusa w takim stopniu, że lockdown nie będzie konieczny. Im więcej osób nosi maski, tym skuteczniej można kontrolować wirusa. Urzędnicy ochrony zdrowia z USA, którzy na co dzień walczą z koronawirusem, wzywają społeczeństwo do noszenia masek. Sporządzone w Stanach modele epidemiologiczne sugerują, że można w ten sposób uratować tysiące istnień.

6. Ocieplacze na szyję nie zwiększają ryzyka infekcji

Mit: Badania wykazały, że noszenie ocieplaczy na szyję (tzw. kominów), często używanych przez biegaczy, sprzyja infekcji koronawirusem. Jest bardziej niebezpieczne niż brak maseczki.

Fakt: Naukowcy z Duke University szukali dowodów na poparcie tezy, że ci, którzy noszą na szyi kominy, będą zabezpieczeni przed infekcją, nawet jeśli nie założą dodatkowo masek. Jednak ich wnioski wyrwano z kontekstu. Nie pytali, czy maski są skuteczne, ale, jak zmierzyć ich skuteczność. To kolosalna różnica, ponieważ wyniki analizy miały tylko wykazać, że ich metodologia może sprawdzić się w badaniach na większą skalę. Wiadomo, że są maseczki bardziej i mniej skuteczne, ale potrzeba wielu badań, by określić poziom skuteczności kominów.

7. Maska nie zastąpi innych środków ostrożności, takich jak dystans społeczny czy mycie rąk

Mit: Jeśli noszę maskę, mogę bez obaw zbliżać się do innych ludzi lub przebywać w dużych grupach.

Fakt: Chociaż badania jasno wskazują, że maski działają, one same nie wystarczą. Eksperci zalecają dodatkowe środki ostrożności, takie jak częste mycie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego, co najmniej dwóch metrów od innych osób. Dopiero połączenie tych wszystkich środków zapobiegawczych może znacznie zmniejszyć transmisję.

Źródło: medonet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *